Klart med ny chef till Destination Gotland

Nu är det officiellt vem som får en av de högre chefstjänsterna vid bolaget. "Helt rätt person för att leda och utveckla vår verksamhet", säger Christer Bruzelius, vd för Destination Gotland.

Foto: Montage

VÄRVNING2018-02-22 18:45

Förra sommaren blev det klart att Johan Lindvall skulle lämna rollen som marknads- och försäljningschef vid bolaget för att ta över rollen som vd för Wisby Strand efter Carl-Johan Stålhammar som lämnade för rollen som vd för Coop Gotland. Sedan Johan Lindvall lämnade bolaget har Karin Pettersson varit tillförordnad marknadschef – nu är det klart vem som blir permanent marknads- och försäljningschef.

Adam Jacobsson lämnar nämligen rollen som sälj- och marknadschef på Strand Hotel för Destination Gotland. Bolagets vd Christer Bruzelius är nöjd med den rekrytering som man gjort.

– Vi är mycket glada över att Adam förstärker vår organisation från och med 1 maj, och vi tror att han med hans bakgrund är helt rätt person för att leda och utveckla vår verksamhet inom försäljning och marknad, säger Christer Bruzelius i ett pressmeddelande om värvningen av Adam Jacobsson.

Helagotland.se har sökt Adam Jacobsson för en kommentar om hans nya tjänst.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!