Rullande polisstation i miljonklassen
Ett mobilt poliskontor står högst upp på polisens önskelista.- Det skulle vara en oerhörd resurs för oss, menar Mats Holst, chef för ordningsavdelningen.
Mobilt poliskontor. Jonas Elling och Olof Ahlund tycker polisens nya mobila polisbuss är en stor tillgång och resurs i deras arbete.Foto: Simon Paulin
Foto: Simon Paulin
- En sådan skulle vi också behöva ha. Vi skulle bli båda synliga och flexibla, slår Mats Holst fast.
Husbil
Det mobila poliskontoret är i grund och botten en husbil. Men den har utrustas med diverse utrustning som gör att poliser i tjänst kan exempelvis hålla förhör, ta emot anmälningar, skriva rapporter och visitera människor.
Jonas Elling från Stockholmspolisen har det mobila poliskontoret som sin arbetsplats. Han berättar att Stockholmspolisen har tillgång till tre stycken och att de kostar drygt en miljon kronor styck. De står parkerade utanför Medborgarplatsen och Stureplan under helgerna.
- Vi märker helt klart att vår husbil har en dämpande effekt på människor, säger han.
Resurs på ön
Carin Götblad är länspolismästare i Stockholms län. Det var hon som introducerade de mobila poliskontoren i Stockholm. Hon har tidigare varit chef på Gotland. Och hon tror helt klart att en mobil enhet skulle vara en resurs på ön.
- Absolut. Men de är ganska dyra att köpa in. Det gäller att tänka efter före, kan det istället löna sig att bemanna ett poliskontor för en billig hyra på glesbygden. Eller ska man köpa ett mobilt poliskontoret och ha den stationerad på olika orter olika dagar? Sådana saker måste man ta i beaktande innan man tar beslut.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!