Amerikanska förstärker Dalhem/P18

FOTBOLL. Laura Vaughn återvänder till Gotland.Troligen spelar amerikanskan för Dalhem/P18 redan kommande helg.

Foto: Rolf Jönsson

Sport2009-05-06 04:00
Laura Vaughn värvades till P18 förra året.
Snabbt blev amerikanskan en nyckelfigur i laget med sin rutin.
Under våren har Dalhem/P18 haft kontakt med Laura och i början av veckan blev övergången klar.

Fyra mål i fjol
- Vad jag hört ska det vara en duktig fotbollsspelare som främst användes centralt i fjol, säger nya tränaren Jenny Svanberg.
Vilken position hon får nu är inte klart. Men troligen kommer Laura Vaughn som gjorde fyra mål i fjol att spela på mittfältet eller i backlinjen.
Nyförvärvet landar på Gotland i morgon och tränar med laget samma kväll. Troligen gör hon debut redan i helgen.
- Vi måste prata med henne först och se hur hon mår efter resan. Känner hon sig fräsch spelar hon säkert eftersom vi har matcher i både tvåan och trean, fortsätter Jenny Svanberg.

Viktig trio tillbaka
På kort tid har Jenny Lööf och Frida Åberg-Mattsson gjort comeback i Dalhem/P18 och nu ansluter Laura Vaughn.
Vad betyder det här för er?
- Det är jättebra, inte minst eftersom Jenny (Svennefelt) skadade sig och Frida (Hultemar) har flyttat.
Michael Häglund
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!