Jordbruket nonchaleras i kommunens turisttidning

Gotland2007-11-01 04:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Jag har som sommargotlänning fått detta informationsblad från Gotlands kommun m fl. Det är trevligt att läsa om all aktivitet, som pågår på ön, speciellt på småföretagarfronten.
Och denna gång inte bara inom den så kallade besöksnäringen, utan också framgångsrika tillverknings- och tjänsteföretag. Samtidigt kan jag inte undgå att förvånas över att en av öns huvudnäringar, jordbruk med boskapsskötsel och skogsbruk i alla dess former helt nonchaleras. Inte heller finns trädgårdsnäringen omnämnd. Personligen tror jag att Gotland har en bättre och säkrare framtid där än inom besöksnäringen. Och framför allt gäller det de företag, som satsar på ekologisk odling.
En vision att satsa på vore 100% ekologisk odling på ön! Turister har en tendens att försvinna, antingen för att de helt enkelt vill ha nya resmål, eller när lågkonjunkturen slår till och ekonomin inte tillåter samma typ av semesterresor. Det blir inte roligt för Gotland när hotell, vandrarhem etc. står halvtomma. Men mat behöver vi alltid och alla vill nog egentligen äta obesprutat.
PS Enligt "Näringslivet på Gotland" på kommunens hemsida räknas i alla fall jordbruk in i näringslivet på nästan jämbördig fot med besöksnäringen.
Charlie Wijnbladh,
Läs mer om