Kulturpristagaren chillar med nystartat skivbolag

För en månad sedan fick Daggan Stamenkovic GT:s kulturpris, men han har inte legat på latsidan för det. Nu har han startat ytterligare ett skivbolag.

Daggan Stamenkovics nya skivbolag kommer att satsa på electronica, akustiskt och chill out.

Daggan Stamenkovics nya skivbolag kommer att satsa på electronica, akustiskt och chill out.

Foto: Paula Zielinski

Musik (GT)2018-01-28 12:00

Lago recordings är namnet på Daggan Stamenkovics nya label, som kommer att vara inriktat på elektronisk och akustisk chill out och avslappningsmusik.

– Det är inte därför vi gör det, men det här är en väldigt populär genre på Spotify. Dock är det mesta i kategorin där skräp, rent ut sagt – men folk lyssnar på det ändå, säger Daggan Stamenkovic.

Lago (italienska för sjö) är ett samarbete mellan honom och några skivbolagsvänner på fastlandet.

– Vi har snackat om det under en längre tid. Tanken är att ge ut musik vi gillar men som inte passar våra respektive labels.

Påståendet kanske förbryllar somliga med tanke på att hans befintliga skivbolag, Novoton, har en ganska bred repertoar.

När vi träffades sist poängterade du att musikstilar inte är så viktigt. Hur är det förenligt med det här beslutet?

– Grunden i Novoton är ändå indierock. Jag tror att det finns en risk att press och publik blir förvirrade om vi ger ut den här typen av musik på Novoton.

Nyligen släpptes den första releasen på Lago recordings, ep:n ”Midnight Swin” av Fluo-rescent Blue.

Samtal pågår med andra artister, men än så länge är det oklart vart skivbolaget tar vägen efter det här.

– När vi hittar bra grejer gör vi det, så enkelt är det.

Daggan Stamenkovic betonar att Lago är ett sidospår och att arbetet med Novoton kommer att fortsätta som tidigare. Även 2018 blir det flera släpp med Gotlandskoppling. Närmast väntar ett färskt album av Norma. Senare i år kommer Anna Sundströms debutskiva, samt en platta från Henrik Westerholms nya garagepunk-band ”Allergic to Humans”.

Fakta

Daggan Stamenkovic bor i När och driver sedan tidigare skivbolaget Novoton.

Novoton ger ut flera band och artister med Gotlandskoppling, däribland Pascal, Riddarna, I.B. Sundström.

Hans mångåriga arbete med skivbolaget ledde till att han tilldelades Gotlands Tidningars kulturpris vid årsskiftet. Motiveringen löd: Skivbolagsdirektör må låta torrt, men vore det inte för Daggan Stamenkovic och Novoton skulle vi kanske aldrig ha hört talas om Pascal, Riddarna och I.B. Sundström – några av artisterna som gjorde 2017 till ett av de bästa musikåren på länge.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!