Superligaduo nära kontrakt med IBK
INNEBANDY. Superligaspelarna Theodor Lindberg och Gustav Zetterberg kommer allt närmare Visby IBK.
Inom kort kan de bli klara för division 1-klubben.
- Magkänslan säger mig att det blir Visby, säger Theodor Lindberg.
Faluns målvakt Theodor Lindberg,20, och centern Gustav Zetterberg,19, (lillebror till IBK:s Emil Zetterberg) var nyligen nere och besökte Visby IBK. Lindbergs kontrakt med Falun gick nyligen ut.
Situationen är dock annorlunda för Zetterberg som ännu har kontrakt med Falun över nästa säsong.
Nu är duon nära att skriva på för IBK.
- Visby IBK håller på att diskutera med Falun vad de vill ha för mig. Om det löser sig så är Visby IBK väldigt intressant, säger Gustav Zetterberg.
Nobbade klubbar
Superligaklubbarna Västerås och Dalen jagade även Lindberg. Men han valde att endast träffa Visby IBK och Dalen.
- Jag struntade i att åka till Västerås. Jag fick ett väldigt bra intryck av Visby. En bra organisation med stora framtidsplaner. Det är en mysig stad, säger Theodor Lindberg.
Vad är det som återstår?
- Vi ska diskutera detaljerna i kontraktet. Hur länge jag ska stanna och andra grejer. Men magkänslan säger mig att det blir Visby, säger Theodor Lindberg.
Klart med jobb
Jobbsituationen är redan löst för båda spelarna.
- Det lockar alltid med ett jobb. Just nu är det väldigt svårt att få något, säger Gustav Zetterberg.
Simon Frid
simon.frid@gotlandsallehanda.se
/>
Gotlands Allehanda