Visby i 3D på webben

Nu ska man kunna besöka Visby i en tredimensionell modell på webben. Kostnad för Gotlands kommun: en halv miljon kronor.

Gotland2009-12-10 15:06

Gotlands kommun vill ”på ett effektivt sätt tillgängliggöra Visby världsarv på webben”, enligt ett beslut som tagits av ledningskontoret. Målet är att ”attrahera fler besökare, samt förstärka destinationen Gotlands närvaro på webben.”

Så här motiverar kommunen satsningen: ”Allt mer av resenärernas informationshämtning om resmål sker i våra nya medier på webben. Gotland måste följa med i utvecklingen och synas där kunderna finns, för att sälja Gotland i framtiden.”

Projektet är en samverkan mellan kommunen och Google, det dominerande sökmotorföretaget på webben. Gotlands kommun ska utveckla en 3D-modell av Visby innerstad och göra den kompatibel med Googles format. Inom projektet ska bildkvaliteten av hela Gotland förbättras samt en ”street view-funktion” av Visby innerstad produceras, enligt ledningskontoret.

Projektet får anslag med 125 000 kronor under 2009 och maximalt 375 000 kronor under 2010.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om