Alkohol för 40.000 när hamnen bjöd på middag

Notan för hamnbolaget hamnade på 40 000. Bara för alkoholen.

Gotland2010-02-09 13:33

Representationen bör i så stor utsträckning som möjligt vara alkoholfri. Det står i reglerna för representation i Norrköpings kommun.
Samma regler gäller i de kommunala bolagen. Men när hamnen bjuder på middag snålas det inte med vin och sprit.

82 flaskor vin för 23 000 kronor, cognac för närmare 5 000 kronor, gin för 4 500 kronor. Därtill öl, whisky, likör och rom för ytterligare 7 500  kronor. Det är vad som gick åt när hamnen en tisdag i maj förra året bjöd 72 gäster på bolagsmiddag på Hotel President.

Mer för sprit än mat

Maten gick på drygt 35 000 kronor. Alkoholen stod för 40 000 kronor. Totalt landade notan på 115 000 kronor, personal och lokalhyra inkluderade.

Inbjudna gäster var förutom kunder till hamnen också kommunalrådet Mattias Ottosson (S) och oppositionsrådet Jörgen Rundgren (M), politikerna i hamnbolagets styrelse och en lång rad höga tjänstemän på kommunen och i hamnen.
Mönstret går igen även vid annan typ av representation i hamnen. Tolv personer deltog när hamnbolaget i augusti förra året avtackade Björn Eriksson för hans tid som länets hövding.

Notan gick på 22 691 kronor. En bra bit över hälften var starköl, vin och sprit.

Exklusiv whisky
Också vid interna tillställningar dricks det sprit. Vid minst två tillfällen förra året bjöd bolaget sin styrelse på middag på restaurang La Mansion efter styrelsemöten på måndagar. Också här står alkoholen för ungefär halva notan, ibland med exklusiva inslag som den svenska whiskyn Mackmyra som kostade 450 kronor för sex centiliter.

I styrelsen för hamnen sitter bland andra Norrköpingspolitikerna Hans Lundin (S), Stefan Hagfeldt (M) och riksdagsmannen Torbjörn Björlund (V).
Kommunens riktlinjer för representation har antagits av politikerna i kommunfullmäktige där Mattias Ottosson, Jörgen Rundgren, Hans Lundin och Stefan Hagfeldt är ordinarie ledamöter och Torbjörn Björlund är ersättare. I början av 2008 fattade kommunfullmäktige beslut om att reglerna också gäller för de kommunala bolagen.

Förutom att representationen i så stor utsträckning som möjligt bör vara alkoholfri, står det också i reglerna att all representation ska ske med omdöme och iakttagande av vad som är ekonomiskt berättigat och nödvändigt.

Britt-Marie Citron
brittmarie.citron@folkbladet.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om