Gotlandssnus bygger ny fabrik

Gotlandssnus AB bygger en ny fabrik på Österby i Visby och räknar med att anställa ytterligare fem personer. Det är den stigande efterfrågan på snus som ligger bakom satsningen. - I dag säljer vi ungefär 100 000 dosor i månaden, men vi räknar med att fördubbla den siffran, säger Henrik Jakobsson, delägare i företaget.

Satsar. Henrik Jakobsson och Niclas Johansson, delägare i Gotlandssnus AB, planerar en ny fabrik bakom Spendrups distritution i Visby.

Satsar. Henrik Jakobsson och Niclas Johansson, delägare i Gotlandssnus AB, planerar en ny fabrik bakom Spendrups distritution i Visby.

Foto: Linus Ehn

Gotland2011-07-23 04:00

Det är en växande marknad i USA, samt att EU kan vara på väg att lyfta snusförbudet som ligger bakom 40-miljonerssatsningen på Gotland.

- Snuset tar allt större andelar av tobaksmarknaden i USA. I dag har rökfri tobak 7 procent av den totala tobaksmarknaden i landet, men man räknar med att den ska växa till 30 procent, säger Niclas Johansson, produktionschef.


Satsning i Indien
Gotlandssnus är också på gång med att göra en stor satsning i Indien.

- Snus kommer att bli väldigt globalt, men än så länge är det en del sekretess kring Indien, säger Henrik Jakobsson.

EU förbereder också nya regler kring tobak och branschen förväntar sig att förbudet mot snus inom unionen lyfts.


EU en jättemarknad
- Då öppnas en jättemarknad direkt. Skulle vi ta 1-2 procent av den marknaden så måste vi kunna leverera mycket större mängder, säger Henrik Jakobsson.

I takt med att allt fler delstater i USA inför rökförbud så växer marknaden i väst enormt.


Fabrik i USA?
- I dag säljs en miljard dosor snus om året. Om marknaden växer från 7 till 30 procent kan man bara föreställa sig hur det skulle påverka oss. Det kan bli så att vi bygger en fabrik i USA, säger Niclas Johansson.


Nyanställer
Gotlandssnus har 15 anställda och räknar med att ha 20 anställda i slutet av året.

Företaget inryms i dag i det nedlagda sockerbruket i Roma, men de lokalerna är nu för små.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!