En förälder reagerade när eleven kom hem från Lyckåkerskolan i Visby med texten till Thomas Stenströms sommarhit från 2014 "Slå mig hårt i ansiktet".
Föräldern skrev på Facebook:
"Jag vill ju gärna vara en modern morsa som hänger med. Men är det bara jag som tycker att det här verkar helt rubbat?"
Thomas Stenströms låt handlar om hur det är att bli förälskad. Han använder sig av metaforer som "Skjut mig här och nu för nu kan jag dö" och "Du får göra vad du vill med mig i kväll".
En annan förälder som skrev på Facebook menar att barn inte kan förstå de här metaforerna: "L citerade texten hemma i går och sa att han inte riktigt fattade vad den handlar om". "Det här är vansinnigt", skriver en annan förälder.
Rektorn på Lyckåkerskolan kände inte till att eleverna fått hem låttexten men efter att han pratat med personal på skolan återkommer han till Helagotland.se
– Det var så att eleverna själva valt att sjunga den här texten på en sångsamling på torsdag. Men nu har vi bestämt att de inte får göra det. De ska byta låt och jag kommer strax att gå in och prata med dem om varför.
Andreas Larsson kan förstå att föräldrarna har reagerat.
– Det gick för fort. Generellt sett har vi ett uppdrag att även visa kulturella inslag som kan vara lite obekväma men då måste man förbereda det och även informera föräldrarna. Det har vi inte gjort i det här fallet. Läser man bara texten utan att förklara den är det ju ingen lämplig låt att framföra för barn.
Låten har varit i blåsväder förut. För ett år sedan anmäldes Sveriges Radio Göteborg till granskningsnämnden för att radiokanalen spelade låten. Thomas Stenström sade då till Aftonbladet:
– Texten är metaforisk. Om man skulle granska all konst eller musik som kom ... det är orimligt liksom. Väldigt mycket musik är metaforisk och det finns väldigt mycket uttryck man använder för att förklara en känsla, sätta ord på någonting som det inte finns kraftuttryck att säga så folk fattar.
Här är ett utdrag ur texten till "Slå mig hårt i ansiktet":
Slå mig hårt i ansiktet så får jag känna att jag lever,
Skjut mig här och nu för nu kan jag dö [...]
Dra mig över grusgången för jag vill känna att jag lever,
Dra mig genom staden hem till dig,
Kyss mig över bröstkorgen så får jag känna att jag lever,
Andas djupt i mig tills jag är din
Text och musik: Thomas Stenström