Här är Gotlands nya regiondirektör

Gotlands nya regiondirektör har utsetts. Namnet avslöjades på en presskonferens som inleddes klockan 14.

Regionstyrelsen utsåg på onsdagen Peter Lindvall, närmast, till regiondirektör på Gotland.

Regionstyrelsen utsåg på onsdagen Peter Lindvall, närmast, till regiondirektör på Gotland.

Foto: Dennis Pettersson

UPPDATERAD WEBB-TV+TEXT2015-05-28 14:31

Videon är inte längre tillgänglig

Peter Lindvall, 47, blir Gotlands nya regiondirektör. Han efterträder Jan Björinge som fick sparken, och lämnar om några månader jobbet som tf vd för Inspiration Gotland och Gneab. Peter Lindvall var aktuell redan i den förra rekryteringsprocessen men sållades bort i slutskedet till förmån för Jan Björinge. Då var Lindvall vd för LRF Konsult, ett jobb han fick lämna sedan det blev känt att han aspirerade på tjänsten som regiondirektör. Han har även varit vd för Länsförsäkringar Gotland. Pigge Werkelin har också hyllat rekryteringen av Peter Lindvall som ny regiondirektör.

– Peter Lindvall är en resultatdriven och förtroendeingivande person som väl passar in i de utmaningar som Region Gotland står inför, säger regionstyrelsens ordförande Björn Jansson (S).

Peter Lindvall var rörd på presskonferensen och tårarna var inte långt borta när Björn Jansson offentliggjorde att han skulle bli Region Gotlands nya regiondirektör.

– Jag är jättestolt och glad. Det här är det finaste uppdrag man kan få på Gotland och få utveckla vår välfärd. Jag känner mig trygg i att jag har det engagemang som krävs för att nå resultat.

– Jag är extremt glad och kommer troligen skrika av glädje när vi går ut härifrån.

Peter Lindvall säger att det betytt mycket för honom att de politiska partierna är överens om budgeten för Region Gotland. För tio dagar sedan fick han frågan om han ville ha jobbet som regiondirektör. Därefter har man haft diskussioner med de fackliga organisationerna.

– Min fråga till Björn och Eva var då hur bred överenskommelsen kring budgeten var. Det var viktigt för mig att veta att man har 110 procents uppbackning från politikerna, säger Peter Lindvall.

Han säger att han är tacksam gentemot politikerna på Gotland som valt att utse honom till ny regiondirektör.

– Vi har modiga politker på Gotland och att utse mig som regiondirektör är ett modigt beslut. Det är ett annorlunda val och man kunde ha gått på linjen att rekrytera en erfaren kommunperson. Det här känns oerhört inspirerande, säger Peter Lindvall.

Att han varit med i processen tidigare gjorde att rekryteringen den här gången gick fort.

– Regionstyrelsen har arbetat nära Peter i ett och ett halvt år och har känt att han är rätt person för det här viktiga uppdraget. Han är dessutom väl förankrad i det gotländska samhället, säger Björn Jansson.

– Vi känner oss trygga med att Peter nu ska tillträda. Han passar väl in i utmaningen som Region Gotland står inför framöver. Jag är övertygad om att det här känns bra för samtliga partier i regionstyrelsen.

Eva Nypelius (C), oppositionsråd, skriver under på det som Björn Jansson säger om Region Gotlands nya regiondirektör.

– Han är den drivande person och ledare som Region Gotland behöver just nu. Vi har haft en jättebra process i ledning av Björn Jansson, säger Eva Nypelius.

Jan Björinge hade en månadslön på 127 000 kronor. Peter Lindvall får 115 000 i månaden för samma tjänst. Tjänsten tillträds officiellt den 1 januari 2016.

Klicka här för att läsa Pigge Werkelin, Cecilia Schelin Seidegård och andra profilers ord om Peter Lindvall!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om