Tidigare försvarsminister varnar för Ryssland i Slite

Sverige måste säga nej till rysk närvaro i Slite. Det menar Estlands tidigare försvarsminister Hain Rebas. Han vill att regeringen ersätter Gotland för hamnhyran, för att slippa Nord Stream i Slite.

Avtal. Hamnchefen Mats Eriksson har tagit fram ett nytt hyresavtal, men det är politikerna som beslutar.

Avtal. Hamnchefen Mats Eriksson har tagit fram ett nytt hyresavtal, men det är politikerna som beslutar.

Foto: Henrik Radhe

Nord Stream (GA)2016-12-07 05:15

I dag blir underlaget till ett avtal klart för hur Nord Stream ska hyra Slite hamn. Avtalet är kraftigt försenat, vilket hamnchefen Mats Eriksson förklarar med betydligt krångligare juridik nu, än när Nord Stream förra gången hyrde Slite hamn.

– Då betalade de förskott på hamnavgiften, den här gången ska de följa de ordinarie taxorna, säger Mats Eriksson.

Nästa torsdag väntas tekniska nämnden säga ja till det nya hamnavtalet, och därmed tillstyrka att Ryssland använder Slite som bas för att lägga ut nya rör på havsbottnen.

Det ryska bolaget vill också hyra hamnen i Karlshamn, hur mycket av hyran som hamnar där eller på Gotland står inte i det nya avtalet.

– Vi kommer inte att få en fast prislapp, det finns ett spann mellan 25 och 30 miljoner kronor upp till mellan 50 och 60 miljoner kronor, beroende på hur många rör det blir som läggs ut från Slite, säger Mats Eriksson.

Det säkerhetspolitiska läget i Östersjön, med fasta militära förband på Gotland, gör att uthyrningen till Ryssland har blivit rikspolitik istället för att avgöras helt av gotländska politiker. Den 13 december är regionfullmäktiges ordförande Björn Jansson (S) kallad till UD av utrikesminister Margot Wallström (S).

Nu ger sig Hain Rebas, före detta försvarsminister i Estland, in i frågan. Han vill att regeringen ger Björn Jansson beskedet att Sverige betalar Gotland hamnhyran, för att slippa rysk närvaro i Slite.

– Det är en väldigt liten kostnad för Sverige, jämfört med om allt går åt skogen i framtiden, säger Hain Rebas.

I ett framtida militärt krisläge menar han att det vore troligt att ryssarna använder Slite som ett brohuvud för att få tillgång till Gotland.

– De kan snabbt föra in trupper i hamnen och ta vägskälet till Othem, Boge och Lärbro för att säkra ytterligare trupptillförsel över havet, säger han, och varnar för den ryska taktiken med operationer likt Nord Streams, som ser ut att vara en sak men sedan blir något helt annat.

Hain Rebas menar att den ryska tillgången till Slite hamn är en viktig fråga även i de baltiska länderna.

– Om ryssarna får fortsätta på Gotland är det en kniv i de baltiska staterna, säger han.

Under sin tid som estländsk minister förhandlade Hain Rebas med Putins högra hand, general Valerij Gerasimov.

– Han är stabschef för hela den ryska försvarsmakten och den som driver hela den nya krigföringen. På Gotland tycks man inte ha en aning om de enorma aggressiva resurserna som nu byggs upp i Kaliningrad, säger Hain Rebas.

Nord Stream 2:

De första gasledningarna togs i bruk 2011.

Nu vill det ryska bolaget bygga ytterligare två ledningar.

EU-ledare från 8 länder har protesterat till EU-kommissionen.

Den 13 december har utrikesminister Margot Wallström kallat Björn Jansson till UD.

Källa: TT

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!