WEBB-TV: Se jublet vid mösspåtagningen!

Det existerade inget annat än ren och skär glädje när årets studenter tog på mössan under mösspåtagningen i Almedalen.

Foto: Karl Melander

Massor av bilder2015-05-22 17:56

Videon är inte längre tillgänglig

Mösspåtagningen i Almedalen har blivit en tradition på Gotland. I år är det dags för årgång 1996 att ta studenten. Massvis med glada människor hade samlats för att inleda två veckors intensivt firande. Nästa helg är det studentbal och därefter väntar någon vecka senare det stora studentfirandet.

– Det känns skönt och efterlängtat att äntligen få ta studenten, säger Filip Jovanovic, medlem i studentkommittén.

– I kväll kommer det bli stökigt.

Det var många glada miner i Almedalen i väntan på att man officiellt skulle få ta på mössorna. Flera menade på att det var en konstig, men samtidigt rolig känsla att äntligen få stå i Almedalen.

– Jag tycker att det känns overkligt efter såhär många år. Nu ska man ut i vuxenlivet och det känns bara kul, säger Anton Johansson.

Men det var också några som kände att tiden på gymnasiet gått fort.

– Det känns för tidigt. Ibland känner man sig som 14-15 år gammal. Men det ska samtidigt bli så himla roligt, säger Vanessa Werkelin om vad som komma skall.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om