Enligt de vana varpakastarna var underlaget något hårt, vilket gjorde att varporna gärna rullade.
Partävlingen vanns i år av Tore Larsson och Göran Ternéus. Trygve och Pontus Fahlstedt kom på andra plats. Christopher Meltzer och Ingvar Björkander kom på tredje plats. Totalt var det fem lag som startade.
Efter partävlingen inmundigades innehållet i de medhavda fikakorgarna, och pratades och skojades en hel del. Det var gott att få i sig lite kall dryck tyckte nog de flesta i värmen.
Centimetertävlingen vanns av Göran Ternéus på 716 cm. På andra plats kom Mats Håkansson med 724 cm. Han var också bästa nykomling (men inte nybörjare!) i Gotlands Gille i Malmös varpatävling och fick därmed blåbärspriset. Pontus Fahlstedt hamnade på tredje plats med sina 800 cm och Tore Larsson kom på en fjärdeplats med 823 cm.
Stort grattis allesammans, och hoppas att vi ses på tävlingen igen nästa år!
Så jobbar vi med nyheter