Ett jubileum där många spännande föremål kan beskådas och väcka gamla idrottsminnen till liv
En av Gotlands mest legendariska idrottsföreningar, Roma IF, fyller 75 år vilket firas med ett stort jubileum på lördag: en utställning, en parad och en bankett. Arbetet med utställningen har pågått en tid och fortfarande kommer det in nya intressanta föremål till föreningen, föremål som väcker minnen hos veteranerna.
Här hittar man det kinesiska landslagets vimpel och en kinesisk målvaktsklubba fullklottrad med kinesiska skrivtecken. Det var 1972 som den här hockeymatchen lockade hela 3000 personer till rinken i Roma.
Hur det gick?
Kina vann med 5-2 och det blev ett oförglömligt minne för alla som var med. Roligt i sammanhanget var att kinesiska landslaget representerade 900 miljoner invånare och Romalaget representerade 900 invånare i Roma.
Redan 1950 bildades hockeysektionen i Roma och den första matchen var mot Hemse BK i Hemse. Romakillarna fick stryk med 14-1 men fick tipset från Hemsespelarna att spela mot AIK eftersom Hemse hade slagit dem på ungefär samma sätt som man hade slagit Roma. Resultatet Roma-AIK blev 8-1 vilket kändes lite bättre för Roma.
1951 mötte Roma Norrköping AIS och förlorade med 0-9. Man vann ingen match förrän år 1958 då storskrällen komRoma vann södra serien och hamnade i högsta gotlandsserien. Romas storhetstid inom hockeyn började alltså 1958.
1959-1960 kvalade man mot Skärplinge och Råsunda och det kom 1800 åskådare till Romarinken.
Roma har vid flera olika tillfällen haft fina besök av lag som Dynamo Moskva, London Lions, kanadensiska Drummondville Eagles och Vicktoriaville Tigers tjeckoslovakiska Sparta Prag, Tre Kronors stjärnlag m fl.
De kända profilerna i Roma har varit många: Tommy Töpel, bröderna Hejdenberg, Loobarna, Kenny Kaiser, George King, Torgny Bendelin. ænnu längre tillbaka hittar man namn som Lasseman Larsson som var en duktig bandy- och hockeyspelare i Roma.
Roma IF har alltid varit en förening med många olika sektioner. Man var väldigt duktig inom friidrotten vilket framgår med tydlighet på utställningen. Här finns mycket kvar. På en vägg hänger en affisch från Fria Friidrottens Dag den 11, 12, 13 juni 1937.
Här finns mängder med priser att titta på. Bland annat det fina vandringspriset som skänktes av Romahandlaren Harald Pettersson. Det var Dalhem, Roma och Vänge som kämpade om priset. Resultaten finns kvarRoma vann tre år i rad och fick behålla priset.
<span class=MR>Mycket för kalenderbitare</span>
På utställningen kan kalenderbitaren få sitt lystmäte genom att gå igenom Roma IF:s klubbrekord som exempelvis Gösta Franzéns rekord på 100 m år 1968tid: 10,8. Patrik Stenström som år 1993 sprang 200 meter på 22,3.
Bland kvinnorna hittar vi exempelvis Inga Siltberg som 1953 sprang 80 meter på 10,8 och Ulrika Lundgren som gjorde 100 meter på 12,9 år 1989.
Friidrottarna hade under vinterhalvåret 1962 basket och handboll och de var mycket framgångsrika i sporterna. De vann division V år 1963 och förlorade inte en match i handboll.
Eldsjälen Egon Lindström tog hand om friidrotten och han började i Roma redan år 1950.
<span class=MR>Orientering och revy</span>
På Roma IF:s utställning får man även kännedom om alla duktiga orienterare därifrån. I ett artikelcollage under åren 1937-1974 kan man följa utvecklingen.
En annan rolig kuriositet på utställningen är Romarevyn som kom till år 1953 för att få in pengar till föreningskassan. Det första året var en chansning men fort nog märkte man i föreningen att det var en dundersuccé. Folk strömmade till från alla håll för att se Romarevyn i Folkets Hus som numera är snickarverkstad.
Revyn varade från år 1953 till och med 1965 och det första året hade man hela tolv föreställningar. Med på utställningen finns många bilder från föreställningarna och Tage Jacobssons böcker om revyernahan gjorde en bok för varje revy och de var mycket utförliga med sångtexter och mycket annat.
På lördag i samband med 75-årsjubileet öppnar Roma IF:s sevärda utställning i Roma.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!