Nej till husbygge men OK för mur
Det blev nej till dispens för ett husprojekt i Vamlingbo. Men ja för byggandet av en mur på samma tomt.
Muren får byggas.
Men inte huset.
Så här ligger det till. Fastighetsägaren med adress i Nacka, hade redan fått dispens för ett bostadshus på Austre 1:79 i Vamlingbo. Den dispensen från strandskyddet, meddelades i september förra året.
Men i januari i år kom så en ny ansökan och då med nya ritningar. Nu ville man bygga ett helt annat hus och då sa länsstyrelsen stopp. Från början hade man vissa betänkligheter till ett bygge just här med tanke på att området åtnjuter särskilt skydd för landskapsbilden.
Men trots att byggnaden inte skulle uppföras i traditionell gotländsk stil, menade länsstyrelsen ändå att huset inte väsentligen skulle skada landskapsbilden.
Mer genomtänkt
Myndigheten menar nu att det första huset hade mer genomtänkt arkitektur som trots stora glasade partier, på ett bättre sätt skulle smälta in i landskapet än huset på ansökan nummer två.
Länsstyrelsen skriver nu att det andra huset har en så pass oregelbunden form och med fönster av olika utseende att det på ett väsentligt sätt, kommer att skada landskapsbilden.
Och när det gäller strandskyddet menar man att det andra husförslaget, med en öppen terrass högt upp på byggnaden, "kan komma att avhålla allmänheten från att vistas i området omkring fastigheten".
Muren däremot är OK att bygga.
Fastighetsägaren har nu att antingen bygga enligt det första förslaget som är godkänt, eller överklaga och driva ärendet vidare till miljödomstolen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!