Till vardags Àr han klottersanerare med eget företag, men driver Àven Stall Misteln i TingstÀde, med bland annat uthyrning av stallplats och ridskola. Han hyr Àven ut garageplatser och nÄgra lÀgenheter. Men vandrarhemsverksamhet har han hittills inte sysslat med.
MilitÀrförlÀggningen, som ligger i anslutning till resten av gÄrden, köpte han för cirka tio Är sedan med planen att göra om den till vandrarhem eller liknande. Men först nu har han lÀmnat in bygglovsansökan för Àndring av anvÀndning.
Bostadsytan Àr 243 kvadratmeter i tvÄ plan.
â Jag har haft 72 orienterare som bott dĂ€r, men dĂ„ bor man bohemiskt. Under Aurora hade jag 25 militĂ€rer som bodde dĂ€r och det var inga problem, sĂ„ det blir vĂ€l nĂ„t i den storleken, sĂ€ger Per Thomsson.
NÄgra större ombyggnationer behövs inte eftersom byggnaden tidigare anvÀnts av Försvaret som logement.
â Det Ă€r i stort sett klart, det krĂ€vs en brandskyddsbesiktning bara. SĂ„ fort bygglovet Ă€r klart hoppas jag att det bara Ă€r att köra igĂ„ng.
Tanken Àr att vandrarhemmet ska ha en speciell nisch, fylla ett lite annorlunda behov bland öns turister.
â Det vi Ă€r ute efter Ă€r att man ska kunna ta med sig lite större djur pĂ„ semestern. Hund, katt och kanin kanske man kan ta med sig lite var man Ă€n ska, men hĂ€st Ă€r inte sĂ„ lĂ€tt att ta med sig nĂ€r man Ă€r ute och reser. Vi har plats, med bĂ„de boxar och hagar. Det blir lite unikt tror jag, sĂ€ger Per Thomsson.