Det var vid 14.20 som en privatperson larmade om att en lada stod i full brand i närheten av Hångers källa i Lärbro.
– Enligt vad vi fått höra så brinner det för fullt och taket har rasat in på den här ladan, sa en operatör vid Storstockholms räddningscentral till en början.
Räddningsstyrkor från både Visby, Slite och Fårösund ryckte ut till platsen.
Ingen person kom till skada i branden.
– Det är en mindre lada som är övertänd. Vi är på plats med tre stationer nu och de koncentrerar sig på att minimera spridning av elden till omkringliggande byggnader, sa en operatör på räddningscentralen vid 14.45.
Ladan, som brann ned till grunden, innehöll ved och en del redskap. Cirka 20 meter från den ligger ett boningshus och i närheten av branden fanns också hundar i en hundgård, enligt Helagotland.se:s fotograf på plats. De klarade sig dock utan skador.
Gårdens ägare var bedrövad efter händelsen men ändå tacksam.
– Tänk om vinden hade legat på åt andra hållet, då hade allt blivit ännu värre.
Vid halv fyra-tiden hade räddningstjänsten fått kontroll över elden och lyckats släcka den helt.
– Det hade spridit sig och brunnit i gräset kring byggnaden, men nu har de släckt allt, meddelade räddningscentralen vid 15.30.