MORDFÖRSÖKET De larmades inte till platsen

Fast mannen var svårt skuren och ambulansen hade lång väg att köra till Hemse, valde SOS Alarm att inte ringa in räddningstjänsten bara ett par minuter bort.

Det var den 12 december 2016 som en man i Hemse blev svårt skuren med ett vasst föremål.

Det var den 12 december 2016 som en man i Hemse blev svårt skuren med ett vasst föremål.

Foto: Dennis Pettersson

Mordförsöket i Hemse2017-01-12 11:21

Det var den 12 december 2016 som en man i Hemse blev svårt skuren med ett vasst föremål. Han hade sår i huvudet och i bålen och blödde ymnigt.

LÄS MER: Misstänkt mordförsök – gärningsmannen ännu på fri fot

Ambulansen hade lång väg att åka från Visby och i sådana fall ska SOS Alarm koppla in räddningstjänsten som snabbt kan göra en första insats, till exempel stoppa blödning med tryckförband. Detta enligt ett avtal mellan SOS Alarm och Region Gotland. Men av okänd anledning valde SOS-operatören att inte göra det, vilket P4 Gotland var först med att berätta.

Rolf Forsman är beställarchef vid hälso- och sjukvårdsförvaltningen, Region Gotland, och han är kritisk till att räddningstjänsten inte kallades in. Han kontaktade SOS Alarm strax före jul och fick då bekräftat att så skedde, men inte varför.

– De skulle titta vidare på ärendet, säger Rolf Forman.

Vad tror du att det kan bero på, att operatören inte kopplade in räddningstjänsten?

– Jag vet inte vilken anledning det skulle vara. Det är en bedömning man gör efter hur lång framkörningstid ambulansen har. I det här fallet är det uppenbart för mig att ambulans från Visby tar lång tid. Vilka andra bedömningar som kan ha gjorts har jag inte fått svar på.

Det var personer som befann sig på plats, som fick göra en första hjälpen-insats innan ambulansen kom, vilket enligt Rolf Forsberg tog 38 minuter.

Räddade de här människorna livet på mannen?

– Det kan jag inte svara på. Men det är bra att allmänheten ingriper.

LÄS OCKSÅ: "Skulle ha dött om han inte fått snabb vård"

Att räddningstjänsten inte kontaktades, kan det ha med eventuell farlig situation att göra?

– Gärningsmannen hade ju cyklat iväg, så det fanns inget kvarstående hot. Folk omkring tyckte det tog lång tid innan det kom ambulans och att det hade varit bra om räddningstjänsten hade kommit dit.

Hur snabbt hade räddningstjänsten i Hemse kunnat vara på plats?

– Det finns ju en brandstation i Hemse så de är snabbt på plats när de väl får ett larm. De kan vara iväg på fem minuter och i det här fallet var det ju kort bit att köra.

Ambulansen har lång väg att köra, men det tog även tid innan polisen kunde åka till Hemse. De drabbades av att dörrarna hade frusit fast: Polisen försenades till brottplats – kom inte in i bilen

Rolf Forsman hoppas nu att SOS Alarm ska utreda händelsen.

– Uppenbarligen har man inte följt rutiner fullt ut. Sådana saker händer. Det vi förväntar oss är att SOS Alarm internt använder det här som hänt för att förbättra sin verksamhet. Det som har hänt kan inte göras ogjort.

Följ Helagotland.se på Facebook för senaste nytt om Gotland – där kan du även kommentera och diskutera våra artiklar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om