Polisen om skolbränderna: "Jätteallvarligt"

Under de senaste två veckorna har det inträffat tre anlagda bränder på Wisbygymnasiet. "Brukar vara en signal på att något är väldigt galet."

Foto: Simon Frid

FLERA BRÄNDER2017-12-14 14:55

Förra tisdagen kom det första larmet om en brand på Wisbygymnasiet. Under torsdagen fick SOS Alarm in två samtal om anlagda bränder i det nybyggda skolhuset på Wisbygymnasiet.

– Den första branden i dag var en anlagd brand i södra delen av den här byggnaden. Nu är det likadant fast det är norra delen av byggnaden då man tänt eld inne på en toalett. Man har tagit toalettpappersrullar, lagt dem i en papperskorg och tänt på. Efter ett tag blir det en rökutveckling och då får vi in det här som automatlarm eftersom detektorn löser ut. Men egentligen handlar det om brand i byggnad, säger Henrik Johansson, yttre befäl vid räddningstjänsten, strax innan klockan halv tre på torsdagen.

LÄS MER: Ny toalettbrand på Wisbygymnasiet

Henrik Johansson säger att samtliga tre bränder på Wisbygymnasiet varit anlagda. De två bränderna på torsdagen skedde samtidigt som det hölls prov på skolan.

– Jag vet inte om det har med saken att göra, men det har varit nationella prov i dag. Sådant här brukar vara en signal på att något är väldigt galet, säger Henrik Johansson.

LÄS MER: Brandlarm på Wisbygymnasiet

Polisen har upprättat en anmälan om misstänkt mordbrand efter torsdagens två bränder.

– Det här är jätteallvarligt. Det är spridningsrisk och det finns mycket folk i området. Jag vet inte vad brottsrubriceringen sedan hamnar på. Men just nu är det mordbrand eftersom det finns risk för att folk är i närheten, säger Marko Johnsson, polisassistent.

Henrik Johansson vill också berömma elevernas insats i samband med bränderna.

– De har gjort det fantastiskt och följt de instruktioner som finns. Men det stör undervisningen och korridoren har varit rökfylld. Vi har fått vädra ut röken med hjälp av fläktar, säger Henrik Johansson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!