Häromdagen skrevs det och talades om hur lärarbristen börjar göra sig mer och mer påmind på Gotland. Inom de närmsta 10 åren så kommer Gotland behöva byta ut nästan hela lärarkåren inom grundskolan, det är ju galna siffror. Men det började få mig att fundera på varför det här blev en nyhet nu, är det nyhetstorka eller handlar det om att man inte har uppmärksammat dom här siffrorna förens nu? Jag har faktiskt ingen aning, det enda jag vet är mina tankar och åsikter.
Jag är faktiskt lärarstudent och jag har planer på att flytta hem till Gotland när jag är klar. Den enda anledningen till att jag vill flytta tillbaka är att jag älskar Gotland. Det handlar inte om att det är sjuuukt bra förutsättningar för mig som nybliven lärare att flytta hit, för ärligt talat så är det inte det. Som jag har förstått det så är en lärartjänst på Gotland lite lika som på de flesta andra ställen i Sverige. Det snackas inte om den höga lönen, som det till exempel snackas om i Stockholm (dit kommer nog många av mina klasskompisar flytta). Det snackas inte heller om det så kallade tvålärarsystemet eller att det är en välkomnande miljö där du snabbt kommer in på arbetsplatsen. Det finns många grejer som jag inte har någon aning om, min enda trygghet är att jag redan har ett kontaktnät och älskar Gotland. För mig räcker det.
Men det får mig ju ändå att fundera på förutsättningarna som jag har när jag flyttar hit. De få fördelar jag har är egentligen inte fördelar ut det finns en fördel för mig. Det är att jag kan bo hos mina föräldrar om det skiter sig. För ärligt talat så vet jag inte ens om jag kommer hitta någonstans att bo när jag är färdig lärare och kommer flytta hit.
Att ha någonstans att bo är väl en ganska bra förutsättning tänker jag gällande om man ska flytta till ett nytt ställe. Sen skulle det väl även vara en fördel om dom som styr den här ön kunde föra en konversation med potentiella nya lärarna. Vad vill vi blivande lärare ha för något? Vad är det som gör att vi kommer välja en arbetsplats över en annan arbetsplats? Hur kan Gotland bli ett alternativ för nyexade lärare? För just nu känns det ju som att det mest är pensionärer och gamla gotlänningar som tidigare har bott här och sen kommer tillbaka när man ska skaffa familj osv.
Om ni ärligt talat vill ha hit fler nyexade lärare så måste ni börja fråga oss vad det är vi vill ha!
Som tur är så kommer jag flytta hit igen så fort jag är klar, så ni kanske inte behöver snacka med mig. För mig är det ju en självklarhet att flytta hit, det här är ju hemma. Men hur kan ni göra Gotland det självklara hemmet för andra?