Nya ägare är Lena Jeanette och Hans Bertil Nilstein, 55 och 63 år, från Kungsängen. Priset blev 570 000 kronor, och de nya ägarna tog över tomten i september 2024. Tomten är 3 169 kvadratmeter stor.
För tio månader sedan såldes ett hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Klinte Kyrkskolan 711. Där såldes ett 240 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 4 200 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.