Gotland Àr vÀrst i landet nÀr det kommer till skolkande elever, visar siffror frÄn Centrala studiestödsnÀmnden, CSN, som delar ut stödet.
Sammanlagt var det 237 gymnasieelever pÄ ön som blev av med studiebidraget under det gÄngna lÀsÄret. I procent Àr det hela 13,4 procent av eleverna, en siffra som innebÀr att Gotland Àr det lÀn dÀr störst andel av eleverna pÄ gymnasiet miste stödet.
Sett över hela landet fortsÀtter antalet elever som mister CSN-stödet att öka. Sammanlagt 30 000 gymnasieelever blev av med studiebidraget pÄ grund av skolk under det gÄngna lÀsÄret. NÀrmare bestÀmt: 8,7 procent av gymnasieeleverna, motsvarande siffra för lÀsÄret dessförinnan var 8,5 procent.
Om en elev inte dyker upp pÄ lektioner vid upprepade tillfÀllen, utan att det blivit godkÀnt av skolan, ska det rapporteras till CSN som skolk. Om den sammanlagda frÄnvaron överstiger fyra timmar pÄ en mÄnad kan det pÄverka studiebidraget.
Ebba Jacobsson tog studenten frÄn Wisbygymnasiet i Är. Hon menar att svÄrigheten kring att fÄ godkÀnd frÄnvaro kan vara en anledning till att Gotland toppar skolklistan.
â Man kunde ansöka om ledighet men den blev nĂ€stan aldrig beviljad. Det var svĂ„rt att fĂ„ giltig frĂ„nvaro nĂ€r man exempelvis skulle resa bort och jag upplevde att mĂ„nga valde att sjukanmĂ€la sig i stĂ€llet. Det kĂ€nns orimligt att aldrig fĂ„ ledigt nĂ€r man gĂ„r gymnasiet i tre Ă„rs tid, sĂ€ger Ebba Jacobsson.
Studiebidraget ligger i dag pÄ 1 250 kronor per mÄnad.