Fredrik Johansson är född och uppväxt i Klintehamn på Gotland. Efter arkeologistudierna på högskolan på Gotland lämnade han dock ön 2007 för att studera kinesiska i Taiwan, och där träffade han sin blivande fru, och sedan några år tillbaka bor paret tillsammans med sina två döttrar i regionen Yilan på heltid.
Nu håller den 48-årige gotlänningen även på att bli kändis i sitt nya hemland, då han medverkar i en helt ny reklamfilm för Ikea Taiwan. Från ett 29 grader varmt Yilan berättar Fredrik Johansson för Helagotland.se hur det gick till när arkeologen blev skådespelare för en dag.
– Min dotter har gjort lite modelljobb, och hennes agent frågade mig för ett tag sedan om jag inte ville göra något. Jag var inte så intresserad till en början, men skrev ändå upp mig hos agenturen. Sedan ringde de plötsligt en dag och frågade om jag ville göra en casting till en reklamfilm, och när jag sedan hörde att det var för Ikea tyckte jag att det lät lite kul, säger han.
Fredrik åkte till castingen, men trodde inte att det skulle bli speciellt mycket mer än så.
– Jag var otroligt nervös och stakade mig på orden och sådant. Jag tyckte även att alla andra som var där var bättre än jag, så jag trodde inte att jag skulle bli vald.
De ansvariga för reklamfilmen gillade dock uppenbarligen vad de såg, för bara några dagar senare ringde telefonen, och kort därefter stod han i en stor lagerlokal och spelade in reklamfilmen, där han pratar svenska. Eller rättare sagt, bred gotländska.
– Det var en jättestor grej med massor av folk på plats. Jag var väldigt nervös, men ju längre dagen gick desto roligare blev det. I efterhand kan jag säga att jag är nöjd med min insats, berättar Fredrik Johansson.
Reklamfilmen finns att se på Ikea Taiwans Facebook-sida samt företagets Youtube-kanal. Fredrik säger att han fått positiva reaktioner från personer i såväl hans gamla hemland som hans nya.
– Det är många som känner mig som blev förvånade. Det är nog få som trodde att jag skulle göra en sådan här grej.
Vad tar du med dig från den här ganska speciella upplevelsen?
– Dels är det roligt att som svensk göra reklam för Ikea här i Taiwan. Folk kan inte så mycket om Sverige här, och jag har faktiskt föreläst lite om Sverige här i Taiwan. Jag är den ende svensken som bor i den här regionen, så det gäller att göra gott intryck.
– Det är också roligt att få lära befolkningen här hur man egentligen ska uttala Ikea, avslutar Fredrik med ett skratt.
Fotnot: Se reklamfilmen som Fredrik medverkar i här nedan.