Stor lågpriskedja vill öppna butik på Gotland

Lidl är redan klart för Visby. Nu vill ytterligare en lågpriskedja slå sig in på den gotländska marknaden. "Vi har tittat på Gotland i fem-sex år", säger etableringschefen.

Foto: Gunnar Britse/TT/montage

NY BYTIK PÅ GÅNG2019-01-17 20:00

Det är lågpriskedjan Dollarstore som vill etablera sig på Gotland. Dollarstore säljer bland annat engångsartiklar, hushållsprylar och leksaker och vill nu slå sig in och plocka marknadsandelar i det segmentet på Gotland. Företaget, som har 84 butiker i Sverige, avslöjar nu att man har letat efter en placering i Visby i flera år.

–  Vi har fört diskussioner och haft ögonen efter det rätta läget på Gotland i fem-sex år, men det är först under de senaste två åren som vi har intensifierat det letandet, säger Fredrik Holmström, etableringschef på Dollarstore.

Kedjan befinner sig i ett expansivt skede och har som mål att öppna hela 30 nya butiker i Sverige under 2019.

Dollarstore vill definitivt ligga i Visby om man ska öppna på Gotland.

– I Visby behöver vi en tomt på 8 000 kvadratmeter. Hittar vi rätt läge kan en etablering gå fort och vi kan öppna inom cirka 6 månader, säger Fredrik Holmström.

Han menar också att kedjan inte är beroende av att ha butiker vid platser där annan handel redan finns.

– Vi ser oss själva som så pass starka som destination att vi brukar klara oss på egna ben och vara ensamma om vår placering.

Ett problem i Visby, menar han, är att det råder brist på mark som tillåter handel i detaljplanen.

– Att ändra detaljplaner tar ju sin lilla tid, och det är lite likadant i hela Sverige just nu. Hade det funnits ledig handelsmark i Visby hade vi definitivt redan haft en butik igång på Gotland.

Av Dollarstores 84 butiker har ett 20-tal öppnats i redan befintliga lokaler som gjorts om. Även det alternativet skulle kunna bli lämpligt på Gotland om rätt lokal dyker upp, menar Fredrik Holmström.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!