Årsmöte 2024 i GotlandsMusikens vänförening

Länsmusikchef Helena Wessman underhåller.

Länsmusikchef Helena Wessman underhåller.

Foto: Bo Björkman

Föreningsliv2024-03-20 03:00

Årsmöte 2024 i GotlandsMusikens vänförening Ett femtiotal medlemmar mötte upp i Wisborgskyrkan den 13 mars på vänföreningens årsmöte där Helena Wessman, vår nya länsmusikchef, inledde med att berätta vad hon hade för planer för GotlandsMusiken framöver. De fungerar ju redan som samhällsaktörer med spelningar i skolor, på bibliotek och inom vården. Helena vill gärna satsa mer på just barn och unga, på musikundervisningen i skolan och musikerbjudanden i utsatta områden. Hon har presenterat en önskelista för regionen som bl a innehåller en stråkensemble. Hon önskar även en satsning på frilansmusiker så att de har möjlighet att verka på ön i större utsträckning än idag. GotlandsMusiken når idag en stor lyssnarskara. Under 2023 har den varit ca 30 000 personer dvs halva Gotlands befolkning (många är besökare på flera konserter).
Helena bjöd oss sedan på en berättarkonsert i ”miniformat” som hon inledde med att spela Kalle Lindboms vals av Edvin Jakobsson på dragspel. Därefter läste hon ”Den första krigsjulen” ur Anna Kajsa Hallgards memoarer som följdes upp med en allvarsstämd Fardume-Lennarts polska av Svante Pettersson. Många glada igenkännande leende sprack upp till ”Lurvige bain u hasar” upptecknad av Allan Hansson som lärt den av sin far Edvin Hansson.
Vår nya länsmusikchef visade prov på både administrativ drivkraft och konstnärlig begåvning.

Därefter var det dags för årsmötesförhandlingar. Ordförande Kerstin Fellenius omvaldes för ytterligare ett år. Likaså omvaldes Bo Björkman och Ronnie Bogren samt nyvaldes Anna-Karin Johansson som styrelseledamöter på två år. 
Vi ser fram emot ett nytt musikår!
Styrelsen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!