Pro Tingstäde Trivselmöte den 11 oktober 2024 Nu är hösten i antågande, trädens löv är fyllda med klorofyll. Luften är klar och gott att andas. Färgerna i naturen är sprakande. Mycket vackert på vår speciella ö.
Vi var 31 personer som kom till Stenkyrka folkets hus, med ett glatt sinne och förväntningar vad dagen skulle ge. Vår ordförande informerade om bondtolva-turneringen där lag från Tingstäde visade framfötterna.
PRO Riks går ut med en värvnings kampanj. Om du värvar en medlem så får du en kasse. Bjud in vänner som kanske sitter mycket ensamma, vi har kul i vår förening. Lyssnar på musik, teater, har olika cirklar, åker på studiebesök. Vi försöker bjuda in personer som kan förmedla information till oss pensionärer som vi har nytta av. Sen har vi ju lite busiga grejer också. Ibland går det en intressant film, så samåker man dit. Allt är möjligt,kom in i gemenskapen.
Nu smakade det gott med kaffe och macka, lottdragning och inte att förglömma mycket med prat.
Nästa möte den 8 November 2024 kl 1300.
Var rädda om er.
Pro Tingstäde Trivselmöte den 11 oktober 2024
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!