Fullsatt när "Våga vara dig själv" gästade Gotland

Under lördagen fylldes Wisby Strand av barn, vuxna och ungdomar, som kommit för att lyssna på musik och föredrag på temat "Våga var dig själv".

På scenen stod ett porträtt av Linda Falkebäck, som tog sitt liv när hon var 12.

På scenen stod ett porträtt av Linda Falkebäck, som tog sitt liv när hon var 12.

Foto: Petra Jonsson

Gotland2015-02-15 11:41

Det var stiftelsen "Våga vara dig själv" som anordnade dagen – hitbjudna av Paul, Dino, Larsson som också öppnade dagen med ett litet tal om att vi måste låta varandra vara som vi är. Bakom stiftelsen står Lena och Arne Falkbäck, vars dotter, Linda, tog livet av sig bara tolv år gammal, efter en kortare tids trakasserier från skolkamrater.

– Den sista dagen i livet blev Linda misshandlad, berättade Lena från scenen framför de uppemot 500 gotlänningar som hade hittat dit.

I publiken satt Wilma Forsberg, 9 år, Elvira Hansson, 10 år, Tilda Hansson, 12 år och Malva Edlund, 9 år. De väntade spänt på att föreställningen skulle börja och resonerade om vad det egentligen innebär att ha bra självförtroende.

– Om alla andra går åt ett håll, så ska man gå åt ett annat om man vet att det är rätt, säger Tilda Hansson.

Hon säger att det kan vara svårt ibland.

– Det är svårt i början, men sen vänjer man sig, säger hon.

Elvira Hansson berättade att det finns en tjej i hennes skola, som är lite rädd av sig. På frågan om vad de skulle kunna göra för att underlätta för den här tjejen svarar hon att:

– Man kan vara glad och säga "kom!".

Vid entrén står Mika Päiväniemi och delar ut information om lägerverksamheten, som "Våga vara dig själv" håller i. Han var med och startade lägerverksamheten 2006. Han var Linda Falkbäcks idrottslärare och hade precis kommit hem från en lång resa när han fick reda på att hon hade tagit sitt liv.

– Det var en chock. Något fasansfullt, som man inte trodde skulle hända, säger han.

En tid efter ringde Arne och Lena Falkbäck upp honom för att fråga om han ville engagera sig i ungdomar. Han svarade ja direkt och sedan dess har "Våga vara dig själv" fortsatt att växa.

– Jag trodde aldrig att det skulle bli så stort, säger Mika Päiväniemi.

Han ser märkbart rörd ut när han berättar om lägren och ungdomarna som kommer dit.

– En tjej sa när de skulle åka hem att: Jag har varit i himmelriket och nu ska jag tillbaka till helvetet, berättar han.

Lägren är för ungdomar mellan 12 och 15 år gamla och hålls på västkusten, men det finns planer på att sprida dem över landet.

– Det har pratats om att hålla ett läger på Gotland, säger Mika Päiväniemi.

Han säger att det ungdomarna får med sig från lägren är motivation.

– Man tar med sig något man kan göra i vardagen. Man behöver inte göra något stort, bara man gör någonting, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om