Kusinträff med Winbergs i Alskog

Foto:

Gotland2009-08-14 04:00
Fjorton barnbarn till Hilda och Josef Winberg från Alskog samlades den 1 augusti till kusinträff. Tillsammans med partners, barnbarnsbarn och barnbarnsbarnbarn blev uppslutningen närmare åttio ättlingar som träffades i den gamla skolan i Alskog.
Josef, som kom från Fårö gifte sig 1905 med Hilda, född Lindell från Alskog och de bosatte sig vid Mallgårds 1906. De fick nio barn och många barnbarn. År 1991 samlades kusinerna för första gången i Anneberg och sedan dess har de samlats till kusinträff vart tredje år, i Småland, stockholmstrakten och på Gotland.
Vid årets kusinträff besöktes också Alskogs kyrkogård och blommor lämnades vid Hilda och Josefs gravsten.
Sammankomsten fortsatte på Lövängens pensionat hela dagen och många minnen utbyttes bland kusinerna och de yngre generationerna fick tillfälle att träffa släkten Winberg ännu en gång.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om