Malmqvist-Östergren

Gotland2008-08-28 04:00
Lördagen den 26 juli 2008 vigdes Estelle Malmqvist och Conny Östergren i Fårö kyrka. Vigselförrättare var Agneta Söderdahl. Under vigseln bistod brudtärnorna Fredrika och Maria samt marskalken Petter. Organist var Alma Hedlund. Solister var Maria Eliadis och Adam Alvermark som framförde "För kärleks skull" samt " Bröllopsvals från hagen" samt Sara och Julia Edman-Glas som framförde en egenkomponerad visa.
Efter vigseln bjöds de 150 bröllopsgästerna på kaffe med dopp i församlingshemmet där Lisa Engström underhöll med några visor.
Brudparet färdades i en öppen Triumph till Fårö bygdegård där värdparet för kvällen, Margaretha Olovsson och Karl-Johan Boberg tog emot med drink och tipspromenad innan de 100 gästerna bjöds till bords.
Gästerna bjöds på en trerätters middag som inramades av många både känslosamma och underhållande tal och spex.
Efter kaffe och bröllopstårta spelade Sue Ellen upp till dans som höll på in till småtimmarna. Bröllopsnatten tillbringades i en bod vid Helgumannens fiskeläge.
Bröllopsresan gick till Santorini. Bruden har antagit brudgummens efternamn.
Foto: Per Wallstedt
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om