Det ser ganska lovande ut med vindarna den här helgen, i alla fall i jämförelse med hur det var föregående helg. Men man kan räkna med att det blir blåsigt i början av lördagen, med friska vindar som sedan väntas avta under eftermiddagen.
– Det ser även ut som att det kan passera lite mer snö under lördagseftermiddagen och på kvällen tidvis lite snöfall. Det kan röra sig om någon centimeter på sin höjd, säger Alexandra Ohlsson, meteorolog, SMHI.
Troligen blir det ganska blöt snö eftersom det fortfarande kommer vara någon enstaka plusgrad. Temperaturen kan gå under nollan natten mot söndagen och sedan stiger det till någon plusgrad igen när dagen gryr.
– Då töar det under andra advent, konstaterar Alexandra Ohlsson.
Det blir en ganska mild avslutning på helgen och lite solchanser i samband med luckor i molntäcket på söndag. Ingen nederbörd den dagen.
Vindarna är måttliga men kommer att öka något på söndagskvällen och natten till måndag kan det röra sig om friska vindar igen, men det klassiska vintervädret med snö i pulkabacken, verkar dröja ett tag till.
Följ Helagotland.se på Facebook för senaste nytt om Gotland – där kan du även kommentera och diskutera våra artiklar.