Drakflygning på Sysne udd

Draken ”Skyddsförklädet”

Draken ”Skyddsförklädet”

Foto: Killan Rose-Marie Nordin

Noterat2021-07-28 01:40

Härlig värme och bra vind - helt enkelt strålande förutsättningar var det sista söndagen i juli, då Östergarns IK sedvanligt ordnade en eftermiddag för alla drakentusiaster. I år hade dessutom erbjudits en drakbyggarverkstad tidigare i veckan, vilket bidrog till att antalet drakar var högt och drakarna ovanligt välbyggda. Temat var ”Corona” och det tolkades med draknamn som: Virusjakten, Munskyddsdraken, Det svenska Coronamonstret, Co vid 19, Virusdödaren, Coronaplanen, Virus Lindberg, Karantänsprojektet, m fl. 
Vinnare i barnklassen blev syskonen Stenman, Nova-Lee, Nemi-Liz och Luna-Lynn med den välbyggda och stadigt flygande draken ”Skyddsförklädet”.
På andra plats kom bröderna Johansson, Ture, Svante och Olle som byggt en mycket fin och bra flygande ”Ambulansföraren Konrad - en av Pandemins superhjältar”. På tredje plats placerade sig Nellie och Ingemar Furst med färggranna, finflygande draken ”Covis”
I vuxenklassen segrade Lars Nilsson med vackra draken ”Använd munskydd” (i form av ett munskydd) och som tvåa Rickard Furst med finurliga ”Naturens revansch ”. Ett hedersomnämnande gick till Lowe och Jonas Michanek för ”Virusjakten”. Priser delades ut från trogna sponsorer, Sysne fiskbutik, Skolhuset Östergarn, Katthammarsviks Rökeri och Östergarns Trädgård. Nästa års tema annonserades: Sol-energi…! Aktuellt med tanke på Austarland Skags-projektet, ny teknik för smart energiomställning i Östergarn. Jury detta år var Killan Nordin och Annelie Atte

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!