VÄrdoppet startades av Gotlands Allehandas reporter Henrik Radhe Är 2007, och firade med andra ord tioÄrsjubileum nÀr arrangemanget gick av stapeln vid SnÀcks badstrand pÄ lördagen. 87 anmÀlda badare nÄdde inte riktigt upp till rekordet frÄn Är 2010, dÄ 93 personer kastade sig i vattnet, men som ett perfekt firande av jubiléet var det i stÀllet rekordvarmt i vattnet. à tta friska grader visade termometern nÀr kontrollmÀtning gjordes strax innan badarna slÀpptes ner i havet.
Bland de tappra personer som deltog i VÄrdoppet 2017 fanns bland andra Anna Larsdotter, Kent Klintberg och Erika Hedhammar, samtliga iklÀdda traditionella baddrÀkter frÄn tidigt 1900-tal. Anna berÀttade att hon inte var nÄgon erfaren vinterbadare, men att hon deltog i vÄrdoppet redan i fjol.
â Egentligen badar jag knappt pĂ„ sommaren, men det hĂ€r Ă€r sĂ„ himla roligt att man mĂ„ste vara med, sĂ€ger hon.
Kent var dÀremot VÄrdopps-debutant, och berÀttade med ett skratt att han blivit medtvingad av Anna.
â Men badar man i dag sĂ„ slipper man ju bada resten av Ă„ret sedan, haha.
Ăven bröderna Jakob och Viktor Ullberg, 10 och 9 Ă„r, tog sig an det Ă„tta grader varma vattnet under lördagens tioĂ„rsjubileum. PĂ„ frĂ„gan hur det var att bada var svaret kort men tydligt frĂ„n Viktor.
â Kallt!
â Och det gjorde ont i fötterna, fyller Jakob i.
Varför hoppar man i och badar nÀr det Àr sÄhÀr kallt dÄ?
â Jag förstĂ„r inte heller varför jag gjorde det, sĂ€ger Jakob.