Har följt regionens hantering av frågan under en tid och det senaste som nu kommit från tekniska förvaltningen är att trafikljusen i korsningen ingår i en större kartläggning/utredning som kommer att ta tid. Man diskuterar också att stänga av Gutebacken för genomfart som en lösning på problemen men då skapar man andra i stället med ekonomiska konsekvenser för den enskilde medborgaren och miljön för alla.
Räkneexemplet nedan baseras på ett antal antaganden baserat på statistik från Destination Gotland, Trafikverket och andra öppna källor. Det är möjligt att Regionen har gjort trafikmätningar i Gutebacken som man kan ha som underlag till beräkningarna ovan men har inte kunnat hitta några sådana.
Att ta sig in till Visby via rondellen efter hamnbacken och Söderväg är 1.4 km längre än om man åker Gutebacken.
2022 transporterade DG 570.000 personbilar, om vi antar att 20% av dem väljer Gutebacken är det 140.000 bilar. Tillkommer sedan lika många lokaltransporter är det 280.000 bilar som tar denna väg.
Om varje bil i snitt drar 0.6 liter/mil innebär detta drygt 23.000 liter mer bränsle till en kostnad för bilägarna på knappt 500.000 kr per år vid ett snittpris på 20 kr/litern. Varje bil släpper i snitt ut 67 gram koldioxid per km och totalt blir det då över 25 ton koldioxid per år.
Utöver dessa konsekvenser är risken uppenbar att trafikanter ned till hamnområdet kommer att välja att åka regelvidrigt genom innerstaden istället via Norderport eller Donnersplats.
Ingen bra utveckling för Gotland som framhåller miljöfrågorna och bevarande av världsarvet som så viktigt. Beställ nya trafikljus nu istället för att göra långbänk av detta!
Lars Kroné