Det borde vara obligatoriskt med reflexer

Det borde vara obligatoriskt att bära reflex.

Det borde vara obligatoriskt att bära reflex.

Foto: Varfjell, Fredrik

Insändare2022-11-11 15:13
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Under flera år har vi undertecknade diskuterat det livsfarliga med att vistas i mörkertrafik utan reflexer eller belysning.
Det gäller både på landsbygden och i tätbebyggda områden. Gatubelysningarna är inte särskilt effektiva och i regn och rusk blir sikten ännu sämre.
Bilisterna har självklart ett stort ansvar men gångtrafikanter och cyklister bör vara mer observanta och ansvarstagande med reflexer och cykelbelysning. Det är ju deras egna liv det gäller.

Även om man går på ett övergångsställe är det faktiskt tillåtet eller snarare obligatoriskt att titta på trafiken och annalkande bilar. Gäller både i dagsljus och mörker. Här sker en stor nonchalans av i första hand fotgängare.
Det borde vara obligatoriskt med reflexer.  På vinterhalvåret är vi mestadels mörkklädda. 

Trafikorganisationer och försäkringsbolag pläderar och delar ut reflexer men det räcker inte. Det är individen själv som måste ta sitt ansvar.
Efter att ha vistats i tätbebyggda områden och inte minst i Visby senaste tiden har vi stött på hundratals gångtrafikanter utan någon som helst reflex eller annan markering. Och det värsta av allt är att det i flertalet fall är vuxna med barnvagnar som syndar.
För oss är det obegripligt.

Frossa i reflexer, reflexvästar och lämpliga bländfria lampor. Borde snudd på vara lag på.
Så länge det inte är olagligt så måste i första hand gångtrafikanter ta ett mycket större eget ansvar.
Som tur är finns det undantag och det är glädjande och uppskattande när man möts av fotgängare och cyklister som tänkt till. 
Vistas du ute på trafikerade vägar måste du bli en av dem.  
Det skapar en stor rädsla att vara bilist i mörkerkörning.