Det finns de som tycker att det var mer skrammel än verkstad runt ”uppgörelsen” om förändringar för Arbetsförmedlingen. Det lät mycket men det var viktigt.
I en artikel i SvD 191211 var rubriken ”Nedskärningar slår mot de mest utsatta.”
Det är just det som är kärnan.
”Andelen långtidsarbetslösa väntas öka kraftigt, konstaterar Arbetsförmedlingen, AF, i sin nya prognos. Samtidigt pekar AF på att nedskärningarna inom myndigheten slår hårt mot dem som står långt från arbetsmarknaden. Man har dragit ner på personal ganska kraftigt. De som står längst ifrån behöver mycket personliga möten.”.
”Långtidsarbetslösheten spås bli den allra största utmaningen framöver. ” enligt Annelie Almérus, arbetsmarknadsanalytiker.
Jag minns tydligt vallöften som ”Alla ska med !” och ”Hela Sverige ska leva!”
Att ha ett arbete att gå till, att vara behövd, sedd och efterfrågad är friskvård både för individen och samhället.
Alla vet vi att motsatsen odlar psykisk ohälsa med läkemedelsmissbruk, alkoholmissbruk, relationsproblem, kriminalitet och ytterst självmord.
AF måste ha personella resurser till dem som behöver det allra mest.
AF måste finnas där det är som svårast att finna jobb.
Det är det som är solidaritet. Rättvisa är mer till den som behöver det bäst.
Rättvisa, solidaritet och jämlikhet skapar trygga samhällen.