Regionen verkar ha gett upp Visby innerstad

Insändare2021-08-19 06:10
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

På senare tid har lokala medier belyst den pågående gentrifieringen av Gotland, något som kanske framför allt drabbar Visby innerstad. Bolag och fastlandsboende köper upp fastigheter, medan antalet mantalsskrivna har sjunkit till 587 personer (!). 

Det verkar inte bekymra regionen, som väl kan sägas ha visat vägen genom att flytta ut all sin verksamhet till gamla P18. Det var inte så många år sedan som regionen, länsstyrelsen och Landsarkivet fanns på plats innanför murarna; Länsstyrelsens och Landsarkivets lokaler är nu hotell (så klart). Och samtidigt som innerstan överlåts att exploateras av kommersiella intressen, överlåter man också sin tillsynsplikt – således ska i första hand vi boende själva agera myndighet och kontakta krogägare och andra utövare för att påtala för hög musiknivå, fylleskrän och annat (ta hand om alkoholförgiftade tonårsflickor utanför Kallis, kanske?). 

Huruvida det är rimligt att lägga det ansvaret på enskilda medborgare är kanske en fråga för förvaltningsrätten. 

Tyvärr verkar det som att regionen helt har gett upp innerstan till privata intressen. Airbnb-fieringen av Visby har antagligen bara börjat, och kanske det ur regionens synvinkel bara är bekvämt om antalet åretrunt-boende sjunker ytterligare – färre som klagar på stöket och bullret under sommaren samt på bristande snöröjning under vintern (för den budgeten äts väl upp av att städa upp efter sommarturisterna...).