Återigen har man genomfört en Endurotävling, ett så kallat GGN-lopp, världens största mc-tävling, här på Gotland. Det sker då samtidigt som man samlas till FN:s klimattoppmöte i Glasgow. Stats och regeringschefer samlas från ett 50-tal länder för att diskutera klimatet och försöka bromsa jordens uppvärmning.
Denna gigantiska motortävling rimmar dåligt med vårt klimattänkande. Tusentals mc-åkare ställer upp och kör, i dagar och timmar, med sina motorcyklar och bränner av 1000-tals liter bensin eller fossilt bränsle, utan någon som helst avgasrening. Tunga avgaser ligger över nejden och man kan till och med se mammor stå med sina barn och beundra denna tävling. Hur tänker människorna som anordnar sådana motortävlingar och de som roas av dessa "motorjippon". Det är klart man ska kunna ordna tävlingar med motordrivna fordon, men då måste det ske inom rimliga gränser och på ett rigoröst sätt. Man kan inte offra klimatet för vårt höga nöjes eller pengars skull. Vi måste ha en bättre klimatanpassning, allra helst vi gotlänningar som vill vara ett föregångsområde för att motverka växthusgaser i atmosfären. Vi måste också tänka globalt när det gäller klimatet. Jag kan inte förstå att myndigheterna och Länsstyrelsen lämnar tillstånd till en sådan stor tävling. Hoppas det var sista året det kunde genomföras och kalla det inte för en "folkfest".
Enligt massmedia fick ett 50-tal åkare uppsöka Visby lasarett på grund av skador. Det belastar öns sjukvård negativt, kräver både resurser och pengar. Vi gotlänningar har en längre tid fått höra att akutmottagningen på Visby lasarett inte räcker till i nuvarande skick och att vi kan förvänta oss baracker i fortsättningen. Men gästande mc-förare kanske ges en gräddfil.