Svar till Leif Andersson Fole GT 17/9-2018.
Du har rätt igen. Alla i vårt land är inte vegetarianer. Tyvärr! Det vore väldigt bra för klimatet, för djuren och för hälsan. Många vill äta kött skriver du, javisst! Så länge människan är så fruktansvärt egoistisk att hon totalt struntar i vad som kan vara bäst för andra – i det här fallet allas vår överlevnad på jorden – så måste det nog till åtgärder från politikerna för att minska köttkonsumtionen.
Det tycks dock vara svårt för politikerna att våga ta tag i den frågan för det är väldigt känsligt att lägga sig i folks matvanor även om det vore nödvändigt för att snabbt minska utsläppen.
Det är proteinbrist i Europa skriver du, det är matbrist i hela världen vill jag påpeka, många svälter.
Om vi skulle använda den odlingsbara marken till att odla mat till människor i stället så skulle maten räcka till många fler! Om vi i vårt land skulle minska köttkonsumtionen så skulle det självklart inte göra så mycket för hela världen men vi skulle vara ett föredöme för andra länder. Det skulle ge effekt, det är jag övertygad om.
Biprodukter från nötkreaturen återförs som växtnäring till grödor i odlingar i stället för konstgödsel skriver du. Ja, så är det tyvärr. Men det behöver inte vara så!
Det finns i dag aktörer, än så länge ett fåtal, som odlar utan inblandning av vare sig industri- eller djurgödsel. Det går alltså att odla helt veganskt men det är förstås enklare att göra som man alltid har gjort! Så länge vi har djuren som vi kan utnyttja så bryr sig de flesta inte om att lära sig andra metoder.
Öppna landskap är inte ett naturligt tillstånd. Oftast beror det på att skog har skövlats för att ge plats åt betesmarker och odling av foder. (Idéinstitutet Vithos).
Jag har aldrig påstått att vi ska odla växter för biobränsle och gödning på naturskyddsområden.
Däremot kan vi ha betande djur där för att landskapet ska hållas öppet, om det är så vi vill ha det. Djuren behöver inte dödas för den skull. Att djur behandlas sämre i andra länder är ingen ursäkt för att behandla djur som vi gör i vårt land, särskilt i stora djurindustrier.
Att en del får gå ute och beta och hålls i lösdrift hjälper inte mot det faktum att de transporteras till ett slakteri där de dödas.
Djur stöter bort sin kalv efter en tid, men inte efter så kort tid som det är fråga om inom mjölkindustrin.
Köp inte kött över huvud taget om du bryr dig om miljön och djurens välbefinnande.