Finns det någon bank kvar på Gotland?

Gotland2016-12-21 19:05
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

En bank som kan sätta in, ta hand om och återlämna de pengar som jag som kund anförtror den. En bank som ger service till kunderna och tar hand om deras surt förvärvade slantar.

En bank dit jag kan gå och växla pengar som jag behöver vid marknadsdagar, till att köpa hembakt av skolklasser och att lägga i insamlingsbössor. Alla har inte så mycket att man kan ta ut genom ”hålet i väggen”. En bank som handhar kontanter helt enkelt. Jag trodde att det var det banker var till för, inte försäkringar, pensioner och annat som det finns andra firmor som ska sköta.

Nu lägger vi ner miljontals kronor på att byta ut våra pengar till nya former men jag har svårt att förstå varför, om vi inte ska fortsätta att använda kontanter. Att få hjälp av dem som borde hjälpa till med detta, bankerna, verkar också vara omöjligt.

En sak man skyller på är den stora risken för rån som personalen utsätts för där de sitter innanför låsta dörrar med säkerhetsboxar, larmknappar och valv. Jag ser det mycket osäkrare för de kunder som står ute vid uttagsautomaten på gatan och plockar ut sina pengar helt öppet för vem som helst att utan hinder hjälpa kunden att bli av med sina nyss uttagna slantar.

Mest besviken är jag naturligtvis på Svenska Handelsbanken som har varit ”min bank” i hela mitt liv. De gick ut stort med att de minsann skulle fortsätta med kontanthanteringen, men pyttsan! Vi har försökt både att sätta in, ta ut och växla både i Klintehamn, Hemse och Visby utan att lyckas. Där har inte funnits ett spår av vilja att hjälpa till.

Därför undrar jag: Finns det på Gotland någon bank värd namnet som skulle vilja hjälpa mig ta hand om mina pengar så att jag kan slippa ha dem i madrassen för att kunna komma åt att använd dem?

Läs mer om