Hyckleri om nyliberalismen

Gotland2011-10-17 04:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

På Folkbladets sida kan man läsa att Anna Ardin inte är förtjust i de nyliberala idéerna. Men från det nyliberala till det liberala med det ständiga förhärligandet av marknadskrafterna är steget inte långt. Och jag kan inte se att Socialdemokraterna i sin politik tar något tydligt avstånd från det liberala och från marknadskrafterna välsignelse.

Socialdemokraterna jamsar med i fråga om, friskolor och annan så kallad avknoppning från offentlig verksamhet. Jag har inte sett några krafttag från Socialdemokraterna i fråga om dumheterna omkring den livsviktiga elektriciteten och övrig energiförsörjning. De ökande skatterna på energi är inget annat än en näst intill religiös tro på att pris, tillgång och efterfrågan skall ordna allt till det bästa.

Anna Ardin tar också itu med den tokreligiösa Tea Party-rörelsen, men varför då? Här hemma kan jag inte se att man vill göra något åt konservativa religiösa krafters syn på frihet, snarare så gullar man med dem och tycker att "det är inte så farligt". Det är inte trovärdigt när man på en debattsida tar avstånd, men i daglig politisk gärning tiger man och nickar bifall.

Läs mer om