Torsk ska ge svar om Hitlers stridsgas.
– Det är framför allt senapsgas som hittades i militära lager som dumpats i Gotlandsdjupet, säger Fredrik Lindgren, utredare vid enheten för havsmiljöförvaltning på Havs- och vattenmyndigheten.
Uppfattar jag dig rätt att du jämte den senapsgas ni rotar i banaliserar de sovjetiska dumpningarna vilka jag avslöjade som gjordes mellan Gotland och Lettland 1989 till 1992? Om du gör det vill jag rekommendera dig att försöka ta del av de rapporter chefen för Kontoret för Särskild Inhämtning (KSI) Bertil Lundin år 2000 personligen tog under armen och gick upp på UD med.
Varför chefen för KSI personligen tog rapporterna till UD är väl värt att känna till. Dels för att förstå regeringarnas ovilja att befattat sig med problemet, vilket, om de gjorde det, skulle gett dem problem med Moskva. De svenska regeringarna har konsekvent vägrat inse vad som händer om ryssarnas kemiska och nukleära gifter sprids i Östersjön. Men det är klart, om din myndighet avdramatiserar vad jag varnar för så kan man förstå varför de slår dövörat till.
Gifterna som skulle dumpas transporterades nattetid från militärbasen Karosta till bunkrar i ubåtshamnen. Lasten bestod av tunnor med komponenter till kemiska stridsmedel av typen nervgas. Men där fanns också behållare med radioaktivt material. En av dumpningsresorna gick rakt västerut och där – i höjd med en förhöjning på havets botten – dumpades den känsliga lasten i svensk ekonomisk zon. Enligt ett ögonvittne fällde en av besättningsmännen en kommentar:
– Det här är en present till svenskarna!
Hur många gånger jag tjatat på svenska regeringar, på Länsstyrelsen Gotland, på Region Gotland, om att lyssna, ta ert ansvar, vet jag inte. Enligt FOI:s beräkningar kommer ytterhöljena som kapslar in gifterna vara sönderrostade omkring år 2020. Med självlysande firrar som hasar kring i smörjan till följd.
Jag känner till innehållet i rapporterna som fick Anna Lindh att gå i taket och kräva omedelbara åtgärder. Men som hennes chef statsminister Göran Person – för att inte störa relationerna med Moskva eller äventyra ett framtida eget välstånd – lade locket på. Därför vägrar jag att tiga. Och skämmas.
Om du får? Vilket jag utgår från att du inte får! Kontakta Uppdrag Granskning som gjorde reportaget som fick Moskva att gå i taket och hävda att jag med mitt skitprat provocerade Ryssland. De delar säkert med sig av den kunskap de har.