Jag har gjort mig mödan att kontrollera de uppgifter du kommer med i dina svar på mitt medborgarförslag och insändare. Och en sak kan jag säga: Det är inte det enklaste för en vanlig medborgare att hitta en tjänsteman som kan svara på frågor, som inte har semester eller är på sammanträde. Vänliga och tillmötesgående med upplysningar har de däremot alla varit.
Regionens upphandlare har, som du skriver, instruktioner att inte köpa halal- eller koscher-slaktat kött som är slaktat på ett i Sverige olagligt sätt. Däremot så upplyste mig en tjänsteman på ledningskontoret att om någon boende på till exempel ett av regionens HVB för ensamkommande flyktingbarn begär att få halal-slaktat nötkött så kan hemmet själv köpa in sådant. Regionens ansvarige upplyste mig om att HVB-boendena för ensamkommande inte anlitar regionens uppköpare för sina matinköp. Enhetschefen för regionens HVB för ensamkommande flyktingbarn har tidigare eftertryckligt svarat nej på frågan om det fanns något hinder för att köpa in halal- eller koscherslaktat.
Tyvärr Peter Lindvall. Jag hyser större tilltro till de medarbetare som praktiskt handhar verksamheten än dina påståenden om att regionen inte kan köpa in kött slaktat på ett i Sverige olagligt sätt, till exempel halal-slaktat nötkött.
Regionens upphandlare har även upplyst mig om att det inte finns några hinder eller direktiv mot att köpa in religiöst märkt mat, till exempel kyckling som kan slaktas enligt halal och välsignas av en skriftkunnig muslim, och servera sådant till elever och så vidare som inte önskar detta.
När människor från andra kulturer och med annat levnadssätt kommer hit och de delvis har traditioner som strider mot våra så tycker jag de skall få avstå från dem. I detta fall för att förhindra djurplågeri och ett exkluderande sätt som jag tycker religiös märkning av matvaror är. Mitt medborgarförslag var bra och behövligt och jag tycker det är synd att det avfärdades.