I GA den 3 juni i år står att läsa: ”Kraven från GNEAB bestrids helt. Rolf Öström blev mycket förvånad när han fick höra köpeskillingen.” ”Rättsförhandlingen är därför ogiltig.”
Därmed har Rolf Öström inget ansvar för affären, enligt hans advokat Staffan Bergqvist.
I GA den 9 juni i år står att läsa: ”GNEAB:s tidigare vd Sofia Wollmann vill inte betala någon form av skadestånd efter försäljningen av Hantverket 1. Hon hävdar att hon varken har fattat eller medverkat till försäljningsbeslutet.”
Därmed har Sofia Wollmann inget ansvar för affären, enligt hennes advokat Tomas Carlmark.
Väntar nu med stor spänning på del 3 och 4. (Eller kan det möjligen bli fler?)
Del 3: Åke Svenssons förnekar via advokat sitt ansvar för affären.
Del 4: Den nedlagda förundersökningen/friande domen.
Denna insändare publicerades den 2 mars i GA och kan fungera som en påminnelse:
”I fredagens – 26 febr 2016 – GA står att läsa om GNEABs polisanmälan och att styrelsens krav stigit från drygt 11 miljoner till 17 dito. Lördagens tidning ger utrymme för en av ’trojkan’ att kommentera. Följer denna, numera segdragna, händelse med stort intresse, men känner att det finns stor risk att det hela rinner ut i sanden och det kommer inte att utgå någon återbetalningsskyldighet. Blir det så, kom ihåg var du läste det först.”