Media rapporterar om att Trump kritiserar andra Nato-länder för att satsa för litet på sitt försvar och för att vissa köper (billig) gas i stället för (dyr) gas från USA.
Trump kräver att europeiska länder drar sig ur rörprojektet ”Nordstream 2” och hotar med sanktioner mot dem som inte lyder.
USA erbjuder sin egen betydligt dyrare flytande gas (LNG) som ersättning för den ryska gasen.
NordStream–2 har redan godkänts av EU utom Danmark, vilket kan framtvinga en alternativ dragning.
Sanktionshotet slår mot EU:s möjligheter till en oberoende energipolitik. Men hotet kan avvisas om EU agerar beslutsamt. Kostnaderna för europeiska energibolag som Engie, OMV, Shell, Wintershall och Uniper som ingår i NordStream kan bli stora.
Etablerade media säger att: Nato:s militärutgifter är redan 15 gånger större än Rysslands.
Ryssland rustar ned skriver DN, ”Ryssland minskar sina militära utgifter med 20 procent har främst ekonomiska skäl.”
Dessutom säger DN:s rapport Rysslands militärutgifter minskar medan världens ökar, ökningen av USA:s militärutgifter under ett år med Trump är större än Rysslands totala militärutgifter. Nato genomför fler och större övningar i Europa, riktade mot Ryssland!
Alternativet till gas från Ryssland skulle vara amerikansk skiffergas (fracking). Skiffergas mycket skadlig för miljö och måste den fraktas lång väg.
Trump sa på Nato-mötet i Bryssel att EU-länderna på ”hans begäran” ökat sina militäranslag med många miljarder, fast det räcker inte, menade han. NATO-länderna måste stärka sina gränser.
”Flödet av dollar till Ryssland via rörledningar är oacceptabelt!” skrev Trump i en tweet.
Trumps angrepp också Tyskland för att vara alltför Rysslandsvänligt. Trumps skäl är uppenbart – att sälja amerikansk gas och att öka Europas Nato:s kostnader, för att sälja ännu mer USA tillverkade vapen.
Det är dessa vapen Nato använder. Det handelskrig som Trump har startat gör att USA:s allierade börjar tänka på sin egen ekonomi och säkerhet först. Det vanliga har ju varit att EU-länderna snällt kryper till korset och böjer sig för USA. Men nu tycks inte det vara en lika självklar längre.
Trumps resa till Europa har ett syfte – att sälja amerikanska varor, vapen för att uppfylla sitt vallöfte att göra Amerika stort igen.
För att sälja skyller/hotar han andra som Ryssland, Kina, EU länder osv.
Det handlar om –”Business as usual” – inget annat. Sverige måste hålla sig utanför Nato och Natosamarbete. Det leder bara till ofrihet, hot, krig och förödelse.