Ungdomsarbetslösheten bör förstöras
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Vilka problem det är och hur vi kommer tillrätta med dem skriver de dock inte. Annat än att det inte är på Centerns sätt. Björn Jansson, som är socialdemokratisk kommunalråd med ansvar för sociala frågor på Gotland, tycker inte heller om ungdomsarbetslösheten, "speciellt utsatt är ungdomarna som har mycket svårt att få ett fast arbete och det krävs speciella insatser från statsmakten kring detta." (GT 060220) Tyvärr skriver Björn Jansson inte vilka insatser han tycker statsmakten ska sätta in. Inger Harlevik från Moderaterna tycker att " den allra viktigaste frågan framåt är att se till att våra ungdomar får jobb. Det är dom som är näste generation och de får inte sättas utanför. Vi måste underlätta deras entré i arbetslivet, det är den allra viktigaste frågan som jag ser det." (GT 060220) Men tyvärr beskriver inte Inger Harlevik hur ungdomarna ska få ett jobb, hur vi undviker att de sättas utanför och hur entrén ska underlättas.
Med denna enighet undrar jag varför där överhuvudtaget existerar ungdomsarbetslöshet. Vem har interesse i ungdomsarbetslösheten. Arbetsgivarna, för att hålla nere lönnarna, eller facket för att få ungdomarna med i A-kassan?
Mitt förslag var och är att alla krafter på Gotland, kommunen, statsmakten, arbetsgivare, arbetstagare och ideella samlas i ett såkallat Navigatorcenter för att arbete mot ungdomsarbetslöshet. Men det tycker inte kommunen, länets största arbetsgivare. Jag tycker att de politiska partier innan valet ska förklara sina väljare hur man vill få bort ungdomsarbetslösheten på Gotland, så att vi kan ta ställning till deras argument och belöna dem som vi tycker har de bästa argument på valdagen, något jag redan efterlysta i min insändare 050722.
Karthago förstördes först 146 f. Kr alltså efter Catos död och han fick aldrig uppleva Karthagos undergång. Jag hoppas att jag får uppleva de politiska partiers svar på min insändare.
Med vänliga hälsningar