Inte ens prinsessbröllopet slår ut valet
Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Och då kommer jag att vara på min arbetsplats. Precis som jag alltid har varit under hela mitt yrkesverksamma liv.
Det här blir min nionde tidningsvalvaka.
Finns ingenting som vi tidningar skriver så mycket om inför, som ett val.
Och ni läsare har verkligen hjälpt till att fylla spalterna. Vi har haft rekordmånga insändare de senaste veckorna. Och då har alla inte blivit publicerade. Utrymmet har helt enkelt inte riktigt räckt till trots att vi har gått upp både en och två sidor i format.
Det skrevs mycket inför prinsessbröllopet i somras. Men det går ändå inte att jämföra på samma dag som inför valet.
I morgon kommer de sista förhandsartiklarna. Sedan är det skarpt läge.
Tv-stationerna satsar också som aldrig förr.
SvT, som förstås är ledande (undrar om någon ens följer bevakningen i Tv4?) drar igång sina sändningar redan klockan nio på söndag morgon, sedan håller SvT på fram till att den sista lilla siffran är presenterad någon gång strax efter midnatt.
Förr i tiden kunde valvakan bli en ganska utdragen nattiné. Även om det gick lika snabbt att räkna rösterna då som nu tog det tid att omvandla rösterna till siffror i tv. Vi kunde få sitta fram till midnatt innan vi hade något resultat. Nu fixar datorerna det här och vi får grafer och analyser med blixtens hastighet.
Vallokalerna stänger klockan åtta. Några minuter senare kommer SvT att presentera sin prognos, som de gör under dagen vid vallokalerna. Och redan då får vi en fingervisning åt vilket håll det lutar. Sedan är det i gång.
Strax efter nio har många röster redan räknats och jag blir inte ett dugg förvånad om vi har en vinnande sida klar redan vid halvtio.
Då talar jag om riket.
Kommunalvalet räknas först efter riksdagsvalet. Det brukar ta en timme till innan vi vet hur det har gått här på Gotland.
Landstingsvalet behöver vi inte fundera på här på ön, vilket är bra, eftersom det räknas sist. Resultatet därifrån hade vi nog haft svårt att hinna få med.
På GT:s redaktion är de flesta igång och jobbar på söndag kväll.
Vi har en noggrann planering, vi vet hur många sidor vi ska göra. Vi vet på ett ungefär vad som ska ligga på varje sida.
Det enda vi förstås inte vet är hur valet slutar.
Och det är ju det som gör hela valdagen så fantastiskt spännande. Helt klart i klass med en VM-final i någon idrott där Sverige är med.
Vi vet att det kommer att bli en stressig kväll på redaktionen. Men vi har fått förlängt manusstopp. Normalt lämnar vi vår sista sida till tryckeriet strax före elva. Nu lämnar vi vid midnatt. Men alla ska få sin tidning precis som vanligt på måndag morgon.
Om allt går som det ska hinner vi få med alla siffror. Det är i varje fall vår absoluta målsättning.
Själv väntar jag med att rösta till valdagen. Det här blir första gången i mitt liv jag röstar på Gotland på riktigt (jag räknar inte EU-valet). Första gången jag fick rösta bodde jag i Uppsala. Men nu får jag gå till Solbergaskolan och göra det jag ska.
I kvällstidningarna kommer ni säkert i morgon få läsa om hur många väljare som inte bestämt sig. Jag tillhör inte den gruppen. Jag vet precis vem som ska få min röst när jag kliver in i lokalen.
Men vem som får den, det är min egen lilla hemlighet.
Trevlig helg - och glöm nu inte att gå och rösta!