Tecknar-Mickey har fått unik stol på Kupan

Gotland2011-08-27 04:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Tecknar-Mickey har som förste person i världen fått egen stol på Kupan i Visby. Stolen är sponsrad av hans tre närmaste vänner; Allan, Göran och Björn. Samtliga tillhörande det så kallade Kupangänget. En mycket rörd Mickey säger till GA att vem som helst får sitta på hans nya stol. Dock inte mellan klockan åtta och halv elva då han själv alltid befinner sig på Kupan. Mickeys sittplats ska senare i höst invigas av förhoppningsvis Zlatan Ibrahimovic eller Håkan Loob. Om båda är upptagna väntas uppdraget gå till Lasseman Larsson eller Kjell Magnusson.

Vidare till nästa nyhet som besitter ett stort värde för alla som vill ha frisk fisk. Kenneth Svegsjö, innehavare av Grindstugan på Furulunds kolonilottsområde, vet hur man får bort kvicksilver ur exempelvis lax. Man ställer fisken med huvudet nedåt i frysboxen. Efter några timmar har allt kvicksilver sjunkit ner i huvudet. Man hugger av det och giftet är putz weg.

I övrigt har sommarens nyhetsutbud mest handlat om massakern i Norge. På hemmaplan har man fått veta att regionens finanser inte är de bästa. Men att pengarna räcker till regionrådens löner. Och att vi har landets näst dyraste insatslägenheter och lägsta lönen. Men så kom då nyheten som ställde allt huvudet: Vickan är på smällen! Hallelujah!

Det finns hur många stilar och stilblandningar som helst. När jag var liten så var en "stilig ung man" synonymt med en kille som var rakad, välklippt och bar hela och rena kläder. Han var dessutom sympatisk om han inte blandade in svordomar eller skryt i språket. Ja, rena svärmorsdrömmen. Det ställdes krav på den tiden. Detsamma görs i dag. Trädgårdsarkitekten är ständigt på mig om min frisyr. Jag har fått veta att jag liknar en blandning av Kjell-Åke och "Han i Fole". Det ska genast förtydligas att hon menar Träsnidarn i Sylfaste och Sven Karlström.

Min stolthet växer eftersom jag inte har det minsta emot att likna dessa original. Men blir bryskt nertagen på jorden igen: "Jo, DOM är original. Du är bara en billig efterapning"! Jag får trösta mig med att jag har varit indian i ett tidigare liv. Det fick jag veta av en spåkärring. Sittningen var en gåva på min födelsedag. Jag fick också reda på ett par karaktärsdrag som hade varit väldigt värdefulla att känna till. För 50 år sedan. Jag fick också en reklampenna. Det blev inte mycket tid över för framtiden. Att pennan exempelvis skulle lägga av efter ett halvt korsord. Det siades inget om.

Apropå Fole så har den socknen växt. Ryftes-Yngve har nämligen köpt ett ordentligt stycke mitt i Barlingbo. Undrar om alla barlingar har fattat detta. 300 hektar, mitt i socknen, tillhör en annan socken. Även skogsmark har fått utsocknes ägare. Årets socken 2010 urholkas. Vem hade väntat detta?

Bengans bästa bilder kan beskådas på Almedalens B & B. Det är den numera pensionerade pressfotografen Bengan Zettergren som ställer ut. Han har fotograferat det mesta på ön. Klockan ett i dag får vi se vad som har fastnat på filmen.

Och så drar marknadssäsongen igång. I vanlig ordning sker premiären i Slite i dag. Vem vet, vi kanske ses.

Läs mer om