Kulturministern besöker Bergmancenter på Fårö

I år har Bergmancenter på Fårö fått statligt stöd för sin verksamhet som man nu kommer visa upp för Alice Bah Kuhnke. Under lördagen kommer det stödet diskuteras och framtiden för stiftelsen.

Alice Bah Kuhnke ska besöka många evenemang på Gotland under Almedalsveckan.

Alice Bah Kuhnke ska besöka många evenemang på Gotland under Almedalsveckan.

Foto: Dennis Pettersson

BERGMAN 100 ÅR2018-06-30 08:50

Bergmancenter på Fårö kommer få besök av kultur- och demokratiministern Alice Bah Kuhnke innan hon besöker Almedalsveckan.

– Vi är så klart väldigt glada över att få den här möjligheten att visa upp vår verksamhet, säger Jannike Åhlund, ordförande i stiftelsen Bergmancenter på Fårö i ett pressmeddelande.

På plats kommer ministern bland annat diskutera det årliga stöd som regeringen beslutar om. Bergmancenter har för i år fått 2 miljoner kronor för att bedriva sin verksamhet.

– Vi hoppas ska blir permanent för att kunna få den kontinuitet och kvalitet i verksamheten som vi eftersträvar, säger Jannike Åhlund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!