Deckarfestivalen Crimetime startar 3 augusti med ett fullspäckat program. I år medverkar över 50 aktuella deckarförfattare och på programmet finns allt från skrivarskola till litterära mordvandringar.
– Jag hoppas att ännu fler gotlänningar och sommargotlänningar ska ta chansen att vara med och upptäcka Sveriges största deckarfestival med över 125 programpunkter och stora delen av den svenska deckareliten på plats vid sidan av en rad internationella stjärnor, säger Carina Nunstedt, festivalchef för Crimetime Gotland.
Crimetime arrangeras i år för tredje året i rad och festivalen har nu flyttats från vecka 33 till vecka 31. Detta har, enligt Carina Nunstedt, gjort att biljettförsäljningen har ökat jämfört med i fjol.
– Vi har sålt fler biljetter på förhand. Det är fler som har möjlighet att komma den här veckan än när skolorna har börjat, säger hon.
Crimetime har under de tre första åren fått regionalt stöd men stödet är nu slut och hur det påverkar nästa års festival återstår att se.
– Regionens stöd betyder mycket när man ska producera och marknadsföra ett så stort evenemang. Det tar kanske tre år att etablera en festival men mycket längre tid att få den att växa maximalt och nå ut i hela Sverige och även internationellt, säger Carina Nunstedt.
Hon har höga förväntningar på årets festival.
– Jag hoppas att det ska bli ännu en storslagen deckarfest i dagarna tre.